Zwiedzanie Twierdzy

Co zwiedzać w Kołobrzegu? Odwiedź  Redutę Solną , historia Twierdzy Kołobrzeg stanowi ciekawą atrakcję turystyczną. Jej zwiedzanie wraz z wartownikiem ubranym w mundur pruski to atrakcja dla każdego bo za jedyne 4 zł ulgowy 2zł.
Fortyfikacja

atrakcje turystyczne dla dzieci

Reduty ma kształt lunety z zamkniętą szyją. Składa się z wału ziemnego – Wysokiego na 4m, po wejściu na szczyt rozciąga się malowniczy widok na twierdzę, porty Rybacki i Jachtowy . Stadion miejski, Skansen Morski oraz kanał drzewny-fosę.

Reduta zbudowana jest z  dwóch budowli ceglanych sklepionych kolebką. Główna budowla wzniesiona na planie dwóch stykających się kół – mniejszego i większego. W ścianach otwory strzelnicze do broni ręcznej oraz artylerii.
Posiada zdobiony ceglany gzyms, kamienną podmurówkę oraz sklepienie przykryte ziemią. Drugie pomieszczenie, pełniące prawdopodobnie funkcję magazynu prochu, znajduje się w wale ziemnym.
 
Przy wejściu czekają wartownicy z epoki,oprowadzą was po forcie, chętnych rekrutują   przeprowadzą musztrę – szkolenie np:
Morski Kołobrzeg
Manewry wojskowo-morskie na terenie Reduty Solnej.
Uczestnicy biorą udział w zajęciach przysposobienia wojskowego: musztra, czołganie się, trzymanie warty na posterunku, strzelnica.
Prezentacja broni, wystrzał armatni, rzut granatem, małpi gaj, zajęcia surviwal, rozbijanie obozowiska, rozpalanie ogniska, przygotowanie posiłku w ognisku.
Dzięki zwiedzaniu i zajęciom, zapoznają się ze służbą w wojsku Pruskim i Napoleońskim oraz na okrętach.
Oprócz zajęć na strzelnicy, przejścia przez okopy, czołgania się pod zasiekami, poszukiwania skarbów , trzymania warty na posterunku wartowniczym itp.
Odbędą się również warsztaty, dające możliwość zapoznania się z obyczajami morskimi z różnych stron świata, panującymi na statkach i okrętach na przestrzeni wieków (zajęcia na terenie Reduty Solnej) .
Warsztaty: „Morskie opowieści”,
czym się różni statek od okrętu, jak są one zbudowane, jak można zostać marynarzem?;
Złota rączka na okręcie
Czym zajmuje się bosman?”
Spróbujecie swoich sił w zrobieniu węzłów, czyli rozmaitym sposobie zawiązywania liny i jej łączenia z osprzętem jednostki pływającej lub innymi linami, cumowanie.
Zajęcia poprowadzą:Tadeusz Waśko (Wania) znany kołobrzeski edukator, który już od ponad 15 lat organizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najbardziej znane to „Piracka Przygoda”,
Oprócz mini muzeum, w którym można oglądać pamiątki jest także zaimprowizowane lokum żołnierzy. Są prycze i naczynia podobne do tych jakimi posługiwali się wojacy w tamtym okresie. Muzeum ma być nową atrakcją turystyczną miasta, ale i Kołobrzeżanie są zapraszani do jego odwiedzin.
Jest to jedno z tych miejsc, w których można doświadczyć klimatu minionej epoki, zobaczyć Redutę Solną jej wnętrze oddające klimat tawerny pirackiej, wiele eksponatów , broni.
Zainscenizowaliśmy to miejsce. Jest przy czym usiąść, jest na czym się przespać. Jest nawet wychodek. Chcemy tu mieć stanowisko rusznikarskie. Będzie można samodzielnie odlać sobie kulę i zaciągnąć się zapachem prochu.
Taki mamy plan.
A tu proszę, makieta obu redut: Bagiennej (Morast) i Solnej, oraz wielka plansza z mapą i zdjęciami przedstawiającymi forty Kołobrzeskiej Twierdzy ,ich umiejscowienie , wygląd pierwotny i teraźniejszy.W głębi rekwizyty scenki rodzajowej: – Tu przebywali na stałe tylko wartownicy.
Zapraszamy do zwiedzania i wysłuchiwania opowieści. Miejsce jest interaktywne, wiele przedmiotów można dotknąć, wziąć w ręce,obejrzeć film historyczny „Kolberg”,. – Nie tylko młodzi powinni być zadowoleni.
Muzeum przy ulicy Szyprów czynne jest od maja do września codziennie od 10.00 do 18.00. Cena biletów 4 zł dorośli 2 zł dzieci dla grup zorganizowanych możliwości negocjacji np. przy uczestniczeniu w jednej z atrakcji jak Chrzest Morski czy program Piracka Przygoda.

Objawy i leczenie chorób